شماره خبر :٥٢٥٠١١   تاریخ انتشار خبر : 1396/04/18    ا  ١١:٥٤
 
نشست هماهنگی عتبات دانشگاهیان کشور در مشهد مقدس
بررسی شانزدهمین دوره و برنامه ریزی هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان در مشهد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک؛ نشست هماهنگی و برنامه ریزی هفدهمین دوره اعزام عتبات دانشگاهیان، ۱۵ تیر ماه با حضورحجت الاسلام والمسلمین فقیهی؛ رئیس ستاد، مسئولین و کارشناسان عمره و عتبات دانشگاهیان سراسر کشور در مشهد مقدس برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه،حجت الاسلام والمسلمین فقیهی؛رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان ضمن خوشامدگویی به مسئولین و کارشناسان عتبات دانشگاهیان استان های کشور از آنها به عنوان خادمان ابا عبدالله الحسین (ع)یاد کرد و گفت: کمترین چیزی که به زائر امام حسین(ع) که حق و حرمت و ولایت ابی عبدالله(ع) را بشناسد، این است که خداوند همه گناهان گذشته و آینده اش را می بخشد. تفاسیر مختلفی در مورد این روایت ذکر شده. درروایتی از امام صادق(ع)، حضرت می فرمایند ای مالک اصحابت را امر به زیارت کربلا کن .همچنین چندین روایت هست که اگر کسی سالی یکبار زیارت کربلا نرود، عمرش کم می شود و این زیارت زمینه ای است که انسان عمرش طولانی و رزق معنوی و مالی اش زیاد شود .

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین فقیهی؛ رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در خصوص نتایج دوره قبل مواردی را مطرح کرده و برنامه های کلان هفدهمین دوره از اعزام عتبات دانشگاهیان را بیان کرد.

وی بعد از ارائه گزارش مفصلی از شانزدهمین دوره عتبات دانشگاهیان، سرفصل برنامه های هفدهمین دوره را بیان کرد و گفت:ثبت نام از دانشگاهیان متقاضی تشرف در هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان از ۱۰ تیرماه در سایت لبیک آغاز شده و تا به امروز(۱۵تیر) بیش از ۵۰ هزار نفر از دانشگاهیان در سایت لبیک ثبت نام نموده اند. همچنین مذاکرات لازم با یکی از بانک های عامل در خصوص اعطای تسهیلات به زائرین دانشگاهی انجام شده که دستورالعمل آن به زودی به شعب ابلاغ خواهد شد.

فقیهی گفت: شعار فرهنگی این دوره عتبات دانشگاهیان، تفکر فاطمی-اقدام حسینی می باشد.همچنین برنامه های جدیدی در این دوره خواهیم داشت. اعزام ها نیز از مرداد ماه آغاز و تا آبان ماه ۹۶ ادامه خواهد داشت.

وی افزود:بر کاروان هایی که در اختیار دانشگاهیان است،نظارت دقیق می شود و ما دقت می کنیم تا مدیران و روحانیونی با دانشجویان اعزام کنیم تا دانشگاهی باشند و بتوانند با نسل دانشجو ارتباط برقرار كنند.

فقیهی خاطر نشان کرد:باید با برنامه ریزی های منظم، بهترین دوره اعزام دانشگاهیان به عتبات را در دوره هفدهم داشته باشیم و بتوانیم با برنامه های فرهنگی مناسب ، کمیت و کیفیت اعزام های دانشگاهی را ارتقا دهیم،البته ما بنا نداریم کیفیت را فدای کمیت کنیم.

وی ادامه داد:این جلسه با سه هدف کلی آسیب شناسی دوره شانزدهم، مشکلات و عیوب احتمالی عمره و عتبات دانشگاهیان در بخش اجرایی و فرهنگی، بررسی راهکارهای ارتقا و پیشرفت همه جانبه، همفکری، ایجاد تعامل و همگرایی در بخش های مختلف برگزار شده است .

فقیهی گفت:در دوره شانزدهم ۸۸ هزار نفر ثبت نام کردند و ۱۳ هزار نفر در قالب ۳۴۴ کاروان اعزام شدند.۲۷ درصد زائرین مراسم عروسی یا ماه عسل خود را در نجف و کربلا برگزار کردند .اغلب کاروان ها به سامرا مشرف شدند، ۸ هزار نفر وام گرفتند،برای ۱۸۰۰ نفر مجوز خروج گرفتیم، بسته های فرهنگی ارسال شد،۹۷ برنامه نجف شناسی،۷۴ همایش احلی من العسل،۱۰۰ برنامه روایتگری در حر، هفت همایش های منطقه ای،مسابقه کتابخوانی مکتوب با ۵ هزار نفر شرکت کننده،طرح زیارت نیابتی،اردوی زیارتی قم-جمکران بعد از سفر در ۲۹ هفته و ... داشتیم.از مجموع برنامه های برگزار شده ۹۷ درصد از زیارت دوره نجف،۹۰درصد از همایش احلی من العسل و ... ابراز رضایت مندی داشتند و۶۷ درصد زائرین سفر اول بودند.

ویدر خصوص برگزاری همایش های منطقه ای یا متمرکز در تهران،عتبات ارزان قمیت،اعتکاف دانشجویی در مسجد کوفه،ازدواج دانشجویی در عتبات،برنامه جدید آموزش مجازی با نام "حیات پاکان" و تخفیف ویژه به پذیرفته شدگان در آن،اپلیکیشین لبیک، مدیای سایت لبیک و...توضیحاتی ارائه داد.

در ادامه،رضا همدانی؛مشاور رئیس و نماینده ستاد در عراق گفت: من در مشاهداتم جوانان زیادی را دیده‌ام که تغییر پیدا کرده‌اند. اماکن خودشان تأثیرگذار و کاری که ستاد عتبات و عمره دانشگاهیان کرده، بسیار اثربخش بوده است.

همدانی گفت :یکی از دستاوردهای این جلسات را در سفر اخیر به عراق دیدم و همه مسئولین عتبات از تلاش های ستاد تشکر کردند.

آسیب شناسی و رفع مشکلات اعزام، نتیجه این جلسات و تیزبینی شماست.

وی افزود:اختصاص هتل های مناسب برای سفرهای زمینی و هوایی،زمان بندی اعزام ها و برنامه ریزی مناسبت های مذهبی برای ازدواج های دانشجویی در عتبات از برنامه های این دوره است.

حجت الاسلام والمسلمین منصورآبادی؛معاون فرهنگی ستاد نیز گفت:در دوره شانزدهم برنامه های جدیدی را اجرا کردیم که نتایج خوبی داشت،انتخاب روحانیون بومی،برگزاری جلسات قبل از سفر با حضور روحانی کاروان،انجام زیارت های نیابتی،برگزاری همایش ها و جلسات قبل از سفر،ارسال بسته های فرهنگی وبرپایی مسابقات کتابخوانی از جمله این برنامه هاست.

در ادامه نمایندگان ستاد گزارشی در خصوص اقدامات اجرایی، برنامه های فرهنگی و همچنین پیگیری های ویژه کاروانی صورت گرفته در نجف اشرف و کربلای معلی ارائه دادند.

در نوبت عصر این نشست،قنبر طاهریان؛معاون پشتیبانی ستاد در خصوص برنامه ریزی مالی و اختصاص بودجه های استانی برای اجرای برنامه های فرهنگی توضیحاتی ارائه داد.

سپس محمد زارع؛معاون اجرایی و اعزام گفت: در دوره قبلی در وضعیت ساعت های پرواز مشکل داشتیم و در تلاش هستیم که ساعت های پرواز صبح خیلی زود و یا آخر شب نباشد.

وی تصریح کرد: ما سعی کردیم بهترین هتل ها و مکان ها را برای کاروان های دانشگاهی در نظر بگیریم و باید توجه داشته باشیم که به دلیل شرایط موجود عراق، سطح هتل ها مناسب است و ما تلاش می کنیم بهترین امکانات را در اختیار کاروان های دانشگاهی قرار دهیم.

زارع همچنین در مورد زمان بندی اعزام،هتل های متمرکز،بازه های زمانی و مناسبتی،وام،مجوز خروج از کشور،نحوه قرعه کشی ،توضیحاتی ارائه داد.

درادامه،محسن مسلمی؛مسئول امور مدیران ستاد در زمینه تاریخ بندی اعزام، نوع کاروان ها،انتخاب مدیران کاروان های دانشگاهی،استفاده از تابلوهای کاروانی در طول سفر به منزله مشخصه کاروان دانشگاهی نکاتی را مطرح کرد.

سپس مسئولین و کارشناسان عمره و عتبات دانشگاهیان در استان ها ضمن بیان موارد خود بر لزوم توجه به بازه های زمانی مناسب اعزام دانشجویان،صدور مجوز خروج از کشور دانشگاهیان، پیگیری وام،زیارت اربعین، برنامه های مختلف فرهنگی، جلسات قبل و بعد از سفر و .... تاکید نمودند.

در ادامه بیژن لطفی؛ مدیر روابط عمومی ستاد گفت:"طرح دعوت"برنامه جدید این دوره است و به هر دانشگاهی که ثبت نام کند لینکی ارسال می شود و یک نفر برای تبلیغ شخص به شخص ثبت نام می کند و سامانه به ارسال کننده امتیاز می دهد، در نهایت قرعه کشی یک سفر رایگان عتبات برای این طرح انجام خواهد شد. نرم افزار اندرویدی جدید لبیک،بخش مدیای سایت، کانال تلگرامی لبیک وارسال ایمیل برای زائرین عمره و عتبات از دیگر برنامه های ستاد برای زائرین این دوره است.

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
محتويات مرتبط